Het 16/8 dieet is een vorm van intermittent fasting.
Je vast 16 uur per dag en eet binnen een venster van 8 uur, bijvoorbeeld tussen 12:00 en 20:00.
Het meeste vasten gebeurt tijdens je slaap, dus makkelijker dan het klinkt.
Maar werkt het 16/8 dieet ook voor afvallen? En hoe houd je het vol naast werk, gezin en sociale etentjes? Dat leer je in dit artikel.
Inhoudsopgave
Het 16/8 dieet is een vorm van intermittent fasting waarbij je elke dag 16 uur niet eet en je eetmomenten beperkt tot een venster van 8 uur. Een typisch schema is bijvoorbeeld eten tussen 12:00 en 20:00, en de rest van de tijd alleen water, koffie of thee zonder suiker.
Het is veruit de populairste vorm van intermittent fasting. De reden is simpel: het meeste vasten gebeurt tijdens je slaap. Je slaat in feite alleen het ontbijt over (of het late avondeten) en hoeft verder geen calorieën te tellen of voedingsgroepen te schrappen.
In dit artikel: hoe je het praktisch toepast in een druk gezinsleven of op je werk, wat het mentaal met je doet (en waarom dat misschien wel het belangrijkste voordeel is), én eerlijke ervaringen van mensen die het hebben geprobeerd.
Hoe werkt het 16/8 dieet?
Bij het 16/8 dieet kies je een eetvenster van 8 uur dat bij je dagindeling past. Buiten dat venster eet je niets – wel mag je water, zwarte koffie, thee zonder suiker en kruidenthee drinken.
De drie meest gekozen schema’s:
- 10:00 – 18:00 – past bij wie graag stevig lunch en redelijk vroeg avondeet
- 12:00 – 20:00 – verreweg de populairste: ontbijt slaan over, normaal lunchen en dineren
- 14:00 – 22:00 – geschikt voor avondmensen of mensen die laat eten met partner of gezin
Welk schema je kiest, maakt voor het effect weinig uit. Wat telt is dat je het consistent kunt volhouden in jouw dagelijks leven. Daarover zo meer.
Welk Intermittent Fasting-ritme past bij jouw lifestyle?
Doe onze korte test en ontdek welk schema matcht met jouw dagelijkse gewoontes en persoonlijke doelen. Maak deze methode op een fijne manier onderdeel van je leven!
16/8 vasten in de praktijk: hoe houd je het vol?
Dit is waar de meeste artikelen op internet niets over zeggen, en waar mensen in de praktijk juist vastlopen. De theorie is simpel – het toepassen in een druk leven is dat niet altijd.
Op een kantoorbaan
Voor 9-tot-5’ers is het 12:00 – 20:00-venster meestal het makkelijkst. Je sociale lunchpauze blijft intact, je avondeten met huisgenoten of partner ook. Het enige dat verdwijnt: het ontbijt. Veel cliënten vertellen me dat ze het ontbijt na een week niet eens meer missen.
Wat helpt: zorg voor een goede vroege koffie (zonder suiker, eventueel met scheutje volle melk – strict genomen breekt dat een vasten, maar voor de meeste mensen is het effect minimaal). En vermijd de koekjestrommel op kantoor – niet door discipline, maar door ‘m letterlijk uit je zicht te zetten.
In een gezin met partner en kinderen
Hier zit de grootste uitdaging. Het ontbijt is in veel gezinnen een vast moment, en jij erbij ontbreken voelt vreemd – voor jou én voor je gezin.
Wat ik mijn cliënten vaak adviseer: schuif niet je hele schema, maar je eetvenster. Eet een latere “eerste maaltijd” om 10:00 of 11:00 mee met de kinderen aan tafel als ze nog niet naar school zijn, of begin je venster om 12:00 maar zit wel gezellig aan tafel met een kop thee. Je hoeft het ritueel niet op te geven, alleen het eten.
Een cliënt van mij, Jan (52), vond de avonduren het lastigst. Hij at om 19:00 met zijn vrouw en kinderen, maar daarna gingen de kinderen nog zitten met chips voor de tv. Tien jaar lang at hij mee. We hebben afgesproken dat hij in plaats daarvan kruidenthee zette en ging wandelen na het eten. Eerste week was zwaar. Tweede week kwam er een verschuiving – hij had het idee dat zijn avond ineens “langer” werd. Na drie weken at hij niet alleen niet meer mee, maar ook geen behoefte meer.
Gratis gids: Start met Intermittent Fasting op jouw manier
Ontdek hoe je dit ritme eenvoudig toepast in je dagelijkse leven.
Download onze praktische beginnersgids vol tips die passen bij jouw persoonlijke lifestyle!
Onderweg en op reis
Vasten klinkt als iets wat structuur vraagt, maar is op reis juist makkelijk. Je hoeft geen ontbijt te zoeken op een tankstation of vliegveld. Een fles water, een kop koffie, en je bent gewoon onderweg. Veel cliënten merken dat het 16/8 dieet hun reizen praktisch éénvoudiger maakt, niet ingewikkelder.
Bij sociale gelegenheden
Een verjaardag om 14:00, een diner met vrienden om 21:00 – deze gebeurtenissen passen niet altijd in je vaste venster. Mijn advies: laat het venster meebewegen. Als je weet dat je ’s avonds laat eet, schuif je hele dag op. Begin je eetvenster om 14:00 of 15:00.
Wat je niet wilt doen, is “nog even snel iets eten” buiten je venster om “voor de gezelligheid”. Dat is precies de gewoonte die het 16/8 dieet juist probeert te doorbreken.
Waarom 16/8 vasten mentaal zo veel oplevert
Als psycholoog vind ik dit eerlijk gezegd het interessantste deel van intermittent fasting. De fysieke effecten – afvallen, betere insulinegevoeligheid – krijgen alle aandacht.
Maar wat ik in mijn praktijk steeds terugzie, is dat de meeste mensen niet primair voor de kilo’s blijven. Ze blijven voor het mentale effect.
Krijg grip op je gewoontes: Doe de gratis leefstijl-test!
Ontdek welke patronen jouw voortgang ondersteunen en krijg direct inzicht in hoe je jouw doelen bereikt op een manier die echt bij je past.
Minder beslissingsmoeheid
Een van de grootste stressbronnen in een modern leven is de constante stroom keuzes. Wat eet ik vanmorgen? Is dit een gezond tussendoortje? Heb ik nu eigenlijk wel honger? Door je eetmomenten te beperken tot één venster per dag, schrap je tientallen kleine beslissingen. Dat geeft je hoofd ruimte voor wat er écht toe doet.
Self-efficacy: het geloof in eigen kunnen
Elke keer dat je een vastenperiode succesvol afrondt, is dat een psychologische overwinning.
In de dieetpsychologie heet dit self-efficacy: het groeiende vertrouwen dat je iets kunt waarvan je dacht dat het niet kon.
Het besef dat je prima kunt functioneren zonder direct te eten, geeft een onverwachte boost aan je zelfbeeld. Je bent niet langer een slaaf van elk hongersignaal.
Dat is een fundamenteel ander gevoel dan “ik ben op dieet” – het is een gevoel van regie. En dat is iets wat blijft, ook als je ’s avonds een keer wel doorgaat tot 22:00.
Mensen die hun vastenperiode 14 dagen volhouden, vertellen vaak dat het hun zelfbeeld verandert – niet alleen rond eten, maar in het algemeen. Als je dit kunt, wat kun je dan nog meer?
Impulscontrole en het verschil tussen echte en onechte honger
Dit is misschien wel het belangrijkste. We zijn als moderne mensen het gevoel met écht honger grotendeels kwijtgeraakt. We eten uit verveling, uit stress, uit gewoonte, omdat het 12 uur is, omdat anderen eten.
16/8 vasten dwingt je om het verschil te leren tussen:
- Emotionele honger: de drang om te eten als reactie op een gevoel – verveling, stress, vermoeidheid, eenzaamheid
- Biologische honger: de daadwerkelijke behoefte van je lichaam aan brandstof
In de eerste week voel je voornamelijk emotionele honger en denk je dat je écht niet zonder ontbijt kunt.
Vanaf week twee begin je het verschil te merken.
En vanaf week drie of vier weet je het: dat trekgevoel om 10:30 ’s ochtends is geen honger. Dat is gewoonte. Dat besef alleen al verandert hoe mensen levenslang met eten omgaan.
Het mentale moment van rust
Veel cliënten beschrijven iets wat ze niet hadden verwacht: in de uren dat ze niet eten, voelen ze zich helderder.
Geen suikerdips meer, geen drempel om aan iets te beginnen, geen gedachten die de hele dag rond eten cirkelen. De vastenperiode wordt niet iets om doorheen te ploegen, maar iets om te koesteren.
Voordelen van het 16/8 dieet
Afvallen en verlies van buikvet
Het meest gevraagde voordeel: ja, je valt er meestal van af. Niet omdat vasten magisch is, maar omdat de meeste mensen onbewust 200-400 kcal minder eten per dag als ze het ontbijt overslaan. Onderzoek laat zien dat 3 tot 8% gewichtsverlies in 3 tot 24 weken realistisch is, met 4 tot 7% afname van tailleomtrek (bron).
Stabielere energie en bloedsuiker
Door minder en geclusterd te eten, krijg je minder pieken en dalen in je bloedsuikerspiegel. Veel mensen merken dat ze ’s middags niet meer instorten en geen hunkering naar zoetigheid meer hebben.
Eenvoud
Misschien wel het meest onderschatte voordeel. Geen ontbijt klaarmaken, geen ochtendgespeel met yoghurt en muesli, één maaltijd minder per dag om te plannen. Voor veel mensen is dit alleen al reden genoeg.
Nadelen van het 16/8 dieet
De eerste 1-2 weken zijn zwaar
Je lichaam is gewend aan een vast eetritme. Doorbreken doet pijn – letterlijk soms (hoofdpijn, prikkelbaarheid, hunkering). Maar dit is bijna altijd binnen twee weken voorbij. Wat helpt: voldoende water, eventueel een snufje zout in je water in de eerste dagen, en weten dat het tijdelijk is.
Het vraagt structuur
Spontaan om 10:00 ’s ochtends een gebakje meeëten op iemands verjaardag past niet. Je moet je eetvenster plannen, en als je een hectisch leven hebt met veel onverwachte etentjes en uitnodigingen, is 16/8 misschien niet het meest praktische schema.
Het is geen wondermiddel
16/8 maakt geen ongezond eetpatroon goed. Als je in je 8-urige eetvenster pizza, frisdrank en koek stopt, val je niet af. Het schema werkt alléén als de inhoud van wat je eet ook redelijk in orde is.
Ervaringen met het 16/8 dieet
De ervaringen lopen uiteen – dat is eerlijk. Sommige mensen passen het binnen een week zonder problemen toe, voor anderen is het een lang gevecht. Een paar verhalen uit mijn praktijk:
“De eerste week was hel. Hoofdpijn, gespannen, ik snauwde tegen mijn vrouw. Maar in week twee voelde ik iets verschuiven. Vanaf week drie was het normaal. Nu, 8 maanden later, doe ik het nog steeds en zou ik niet anders willen. Ik ben 7 kilo lichter, maar wat veel belangrijker is: ik ben niet meer de hele dag aan het denken over eten.” – Marco, 41
“Ik heb het drie weken geprobeerd en ben gestopt. Met twee kleine kinderen is het ontbijt heilig in ons gezin, en ik wilde niet aan tafel zitten zonder mee te eten. Ik heb gemerkt dat het voor mij niet past in deze levensfase. Misschien later.” – Hanneke, 37
“Wat ik niet had verwacht: ik slaap beter. Ik dacht dat ’s avonds vroeg stoppen met eten me onrustig zou maken, maar het tegenovergestelde gebeurt. Ik val sneller in slaap en word minder vaak wakker.” – Yvonne, 56
“Voor mij werkte het 14:00-22:00 schema perfect. Ik ben sowieso geen ontbijtpersoon en eet graag laat met mijn vriendin. Ik viel 4 kilo af in twee maanden zonder echt iets anders te doen.” – Pieter, 29
Voor wie is het 16/8 dieet geschikt?
Het 16/8 dieet werkt goed voor mensen die:
- Een redelijk gestructureerd dagelijks ritme hebben
- Niet houden van calorietellen of strakke voedingsregels
- Last hebben van constante trek of “altijd-eten”-gewoontes
- Wat gewicht willen verliezen zonder drastisch dieet
Minder geschikt is het voor:
- Mensen met een verleden van eetstoornissen – vasten kan oude patronen activeren
- Zwangere of zogende vrouwen
- Mensen met diabetes type 1 of die insuline gebruiken (overleg eerst met je arts)
- Topsporters in een intensieve trainingsfase
Bij twijfel: overleg met je huisarts.
Tot slot
16 uur per dag vasten klinkt zwaar, maar in de praktijk valt het mee. Het meeste vasten doe je in je slaap, en wat overblijft is een eetvenster van 8 uur dat je gewoon binnen je dagelijks leven kunt passen.
De fysieke voordelen – afvallen, stabielere energie, minder buikvet – zijn er. Maar wat de mensen die ik begeleid het langst volhouden, is meestal niet de weegschaal.
Het is wat er in hun hoofd verandert: minder beslissingsmoeheid, meer rust rond eten, en het besef dat ze niet langer een slaaf zijn van elke trek of gewoonte.
Geef het minstens drie weken voor je conclusies trekt. Daarvoor is het eerlijk gezegd nog niet genoeg gewend om te beoordelen of het bij je past.
Vind het Intermittent Fasting ritme dat jouw lifestyle versterkt
Begin vandaag nog met een praktische gids die je helpt te ontdekken wat werkt voor jouw lichaam.
Intermittent fasting is geen dieet, maar een manier van leven die je helpt om bewuster met voeding om te gaan. Het gaat niet om minder eten, maar om slimmer eten op tijden die passen bij jouw dagelijks ritme.
Of je nu een drukke professional bent of een actieve ouder, er is altijd een vorm die jouw energieniveau ondersteunt zonder dat het voelt als een opgave.
Wat je gaat ontdekken:
- Verschillende schema’s: Van 16:8 tot flexibele benaderingen; ontdek wat bij jouw planning past.
- Lekker en voedzaam: Inspiratie voor wat je eet tijdens je ‘window’ om verzadigd te blijven.
- Duurzame gewoontes: Hoe je intermittent fasting integreert als een blijvend onderdeel van je gezonde lifestyle.
- Heldere antwoorden: Directe antwoorden op de meest gestelde vragen voor beginners.
Download jouw gratis intermittent fasting beginnersgids
Ben je al bekend met intermittent fasting maar weet je niet zeker welk schema het beste bij je past?
Beantwoord de korte vragen om er achter te komen welk schemma het beste bij jou past





Hoi Oscar,
Ik heb dit lange tijd gedaan, in ieder geval anderhalf jaar. Hoofdzakelijk omdat ik af wil vallen. Het kostte me weinig moeite en het beviel me heel goed, alhoewel het afvallen niet verbeterde maar dat kwam doordat ik te veel calorieen tot me nam. In april van dit jaar kreeg ik een darmonderzoek, alles was goed maar de arts zei u heeft erg veel vertikels dus gezond eten. Daarna heb ik er veel over gelezen en inderdaad gezond eten, veel vezels, komt dan ieder keer naar voren. Maar ook, sla het ontbijt niet over en eet regelmatig! Dus ben ik gestopt met 8/16 fasting. Maar het blijft toch door m’n hoofd spelen en ik vroeg me af, zijn er ook andere manieren, bv één of twee dagen in de week niet eten. Of alleen hele calorie arme voedingsmiddelen, groente, zodat je darmen wel wat moeten doen maar er nauwelijks cal binnen komen? Hopelijk kun je mij hier meer over vertellen.
Beste Carla
Je kan inderdaad ook kiezen om twee dagen per week te vasten op die dagen mag je max 500 calorieën consumeren en dan kan je kiezen voor een gezond slaatje en of soep, fruit.
(best vermijd je melk bv bij de koffie)
Bij onderzoek op muizen is ook bewezen dat ook deze methode een positief effect kan hebben op uw gezondheid
En ook voor de darmen kan dit positief zijn bij het vasten (ook de 500 calorieën methode)
Geef je je spijsvertering rust en tijd om te herstellen
Vriendelijke groetjes
Yasmin
Als je gaat vasten kun je dan 3 avonden 3 wiskies drinken en de rest vasten
Omdat alcohol je vasten breekt als het tijdens de vastenperiode wordt geconsumeerd, is het raadzaam om alleen alcohol te drinken tijdens de periodes dat je mag eten.
Hallo. Ik doe 16/8 en sport veel. Ik heb er weinig moeite mee. Maar op de dinsdagavond ga ik zwemmen ik train voor een 1/4 triatlon. Zwemmen is om 21-22uur. Maar met een volle buik is niet fijn dus ik eet om 18.30 voor het laast. Normaal eet ik niet vanaf 20.30 tor 12.30uur. Maar hoe doe ik dat de dag na het zwemmen het beste?
Groetjes Gemma
Hallo, vanwege mijn diabetes 2 hieraan begonnen half september. Nu 7 kilo lichter en suikerwaarde van 10.5 naar 7,6 zonder medicatie. Wel bijna geen koolhydraten genuttigd.
Mijn vraag is dus ook nu hoelang mag je dit doen. Voor mij een makkie om door te gaan. Afvallen is niet echt meer nodig, slank hoeft van mij niet. Dus ik eet nu ook wat meer. Maar went je lichaam hier dan niet aan 16/8 en moet je het niet afwisselen
Beste Irma, periodiek vasten kun je integreren in je leven als een levensstijl. Je hoeft er dus niet mee te stoppen. Wel kun je ermee variëren, afhankelijk van wat je doelen zijn.
Ik ben recent overgestapt naar het 8 uren dieet en ik vind het geen grote moeite. (Wel even een aanpassing gn snackjes meer tijdens een gezellige filmavond) maar nu heb ik daar plots gn zin en gn nood meer aan ik voel me rustiger, slaap beter en val ook af, ik probeer ook om tussen de 1300 a 1500 calorieën te consumeren.
Zo gezond mogelijk suiker probeer ik ook te vermijden,
Ik zie dit ook als een nieuwe levenstijl en ik ben er ook van overtuigd dat het goed is om je lichaam de nodigde rust te gunnen.
Yasmin
Het is mij niet helemaal duidelijk hoe het zit met drinken. Kan je in die 16 uur wel gewoon water, thee etc. drinken?
Beste Ben,
Water is een calorieloze dorstlesser. ;) Dagelijks voldoende water drinken (minstens 2 liter) is juist erg belangrijk tijdens het vasten, zolang je maar niet calorierijke dranken drinkt. Het drinken van zwarte koffie en groene thee is ook geen probleem omdat ze geen calorieën bevatten en het metabolisme tijdelijk versnellen. Melk en suiker is uiteraard uit den boze.
Hoe zit het dan met suikervrije frisdrank? Ik begrijp als er op het etiket staat 5kcal/100 ml, dat je het niet moet gebruiken. Maar als aangegeven wordt dat er 0 kcal inzitten. Ik vind het bij een wat ‘knagerig’ gevoel soms wel prettig om een glas suikervrije ‘bubbels’ te nemen, zoals cola light/zero.
Mag ik in die 16 uur vasten wel een bouillon drinken?
Af en toe een klein beetje bouillonsoep drinken is geen probleem.
Calorievrije dranken zijn geen probleem (al raad ik je liever water, groene thee en zwarte koffie aan).
Ik drink iedere ochtend op nuchtere maag proboticum: WaterKefir. Die maak ik 2 dagen van te voren met kefirkorrels ,1 liter en 40 gr suiker. Dan voeg ik een scheut biologisch vruchtensap toe.
De suiker wordt omgezet naar minimale alcohol.
Mag ik dit drankje ’s ochtends drinken?(tijdens de uren dat ik vast)
En mag een glas sinaasappelsap ’s avonds na 20.00 uur ipv thee ?
Hi,
Paar dagen geleden begonnen met 8/16 méthode. Bevalt prima maar hoelang kan, mag, moet ik dit achter elkaar doen?
Ps ik ben 58, drukke baan en wil ook nog 6 kg afvallen
Groetjes
Dat ligt er helemaal aan wat je doelen zijn. In principe staat het je vrij om het 16/8 de rest van je leven te volgen. Als je wilt afvallen dan kun het intensiveren. Eenmaal je streefgewicht bereikt kan je het afbouwen en het aantal vastendagen verminderen.
mag ik met de 8/16 methode wel een zoetje in de thee doen.
Met vriendelijke groet Ingrid
Een calorie-vrije zoetje kan geen kwaad.
Is de “gewone” smaakjes thee minder gied? Ik hou niet van groene thee en doe daar ook een zoetje in… welke zoetjes kan ik het beste kopen? Ik lees verschillende tegenstrijdige dingen over zoetjes…
Ik ben nu 2 dagen bezig met 16/8 en bevalt me wel. Sla ontbijt over en eet om 12 uur. Maar vandaag moet ik 4 uur in de ochtend beginnen met werken en dan wordt het een lange dag. Ik hou het wel vol hoor. Maar ik hoef gelukkig niet iedere dag om 4 uur te beginnen. ik eet dan beetje yoghurt met muesli en fruit in de middag. Rond 18:30 u ga ik eten. Wel veel water drinken. Thee ben ik geen liefhebber van dus blijft water over.
Ik doe het al 7 maanden en ondanks dat mijn pancreas niet goed werkt ben ik 6kg kwijt.Voel mij super en sla mijn ontbijt nooit over maar neem die rond 9uur en eet dan tot 17u.Hangt natuurlijk van je werkschema af.Soms als ik word uitgenodigd ja dan doe ik het niet en de volgende dag herneem ik de draad weer op.Ik moet nog 24kg afvallen want weeg nog 90kg .Ben zo blij dat ik dit ontdekt heb want niet alleen vermager ik maar heb nog een goede levenskwaliteit doordat ik minder ziek ben enz.Hop naar de volgende6kg.
Kun je ook door de week dit 8uur programma doen en het weekend wat anders.
Jazeker, dat is geen enkel probleem.
Ik heb een vraag:
Als ik kies voor 16 uur vasten voor een periode van 6 weken, moet ik dan in die 6 weken precies dezelfde uren eten of mag dat per dag verschillen.
Bijvoorbeeld op vrijdag van 12.00-20.00 uur eten en de volgende dag van 10.00-18.00 uur eten?
Beste Sanne, de basis is hoeveel en wat je eet en dat kan ook op andere tijden. Maar belangrijk is wel dat je voedsel nuttigt in een ‘eetvenster’ van 8 uur (bij voorkeur van 12.00 tot 20.00).
Ben 2weken geleden begonnen met 16-8 .
Om teneerste af te leren het zoeken en schransen in de avond uren.
Dit gaat mij momenteel goed af en nu op naar meer gezond eten .
Hoi.
Ik maak graag smorgens sap met mijn sapcentrifuge, wortels, appels, sinaasappels etc.
Voor mij ook echt nodig om genoeg vitamines binnen te krijgen.
Nu ben ik begonnen met het 16/8 vasten, en eet van 12 tot 20, maar mag ik dan wel smorgens om 8.30 mijn verse sap drinken?
Mvg Lindy
Hoi,
Nee geen verse sap, dit bevat fruitsuiker en zet dus de insuline productie weer aan.
Enkel thee, koffie, water. Alles zonder suiker en melk.
De volgende vraag wordt al een paar keer gesteld, ik zou daar ook graag een antwoord op willen:
Hoe vaak en hoe lang mag je het 16-8 doen? (v.w.b. effectiviteit)
Ik doe het met regelmaat maar niet alle dagen van de week (3 à 4 keer p.w.)
Ha, Precies mijn vraag, zie hieronder.
Ook ik ben onlangs begonnen met de 16/8 methode. Ik moet zeggen geen enkele moeite hiermee. Ik was onlangs gediagnosticeerd met chronische darmontsteking en heb na een kuur (waarbij ik nu geen ontvlammingen heb) begonnen.
Wat ik me afvroeg is hoe lang je het mag volhouden, zelf was ik voornemens dit 6 weken te doen. Maar kun je het eigenlijk gewoon jaren mee doorgaan? en heeft het zin om een tijdje bijvoorbeeld 5 dagen de 16/8 methode te volgen? na het een periode. Kortom ik zoek naar duur in relatie tot effecten.
Trouwens, ben erg sceptisch over dit soort websites, maar ik waardeer jullie bronvermeldingen, waardoor dit meer vertrouwen geeft.
Succes.
Het is in feite een levensstijl. Je kunt het dus je leven lang blijven volgen.
Ik heb een vraag over het gebruik van medicijnen en supplementen, mogen deze wel gedurende de vastentijd bij 16/8 ingenomen worden. Ik slik bijv euthyrax voor de schildklier, pravistatine voor het cholesterol, div vitamines en diverse schussler zouten.
alvast vriendelijk bedankt voor uw antwoord! mvg, Cejo
Ik ben 2 weken geleden vrij onverwacht begonnen met IF, 16/8. Ik hoorde ervan op tv en dacht, ik begin meteen morgen.
Meteen ontbijt overgeslagen en op internet gezocht naar meer informatie. Wat ik wel en niet mocht eten. Terwijl ik op veel sites las, dat ik die 8 uren dat ik mocht eten, normaal mocht eten. Ben ik mijn voeding toch gaan aanpassen.
Omdat ik ging voor minder koolhydraten, zou ik oa. geen brood meer zou mogen eten. Dat vond ik het moeilijkste en dat is het nog steeds.
Heb het de 1ste week zo aangepast, dat als ik bij mijn 1ste maaltijd brood at. Ik besloot geen aardappelen te eten bij mijn 2de maaltijd en andersom.
Omdat ik vegetarisch ben eet nooit geen vlees of vis, ik eet meer groente en peulvruchten en kaas.
30+ kaas of 20 + kaas, en griekse yoghurt zonder vet. En veel halfvolle yoghurt en karnemelk.
Ben toch 2 kilo afgevallen, al las ik bij Oskar, dat dit alleen vocht is en geen vet.
2de week ontbijt overslaan geen enkel probleem. Eet om de dag griekse yoghurt 0% vet met fruit of havermout ook met fruit en normale halfvolle melk.
Sorry Oskar, die had ik nog staan en wilde ik niet weggooien.
En ook deze week bijna 2 kilo afgevallen.
Omdat ik nu nog meer gelezen heb over IF, op deze site.
Kom ik er achter, dat ik veel meer mag eten dan ik dacht. Heb zaden en noten gekocht als aanvulling op mijn eten.
Ik voel me goed al heb ik het de hele dag erg koud :-).
Ik drink de hele dag koffie. Uiteraard zwart en zonder suiker, dat doe ik al jaren.
En ik drink heel veel water, en groene thee met verse gember.
Nu ik de afslank receptenbijbel heb gekocht. Heb ik heel veel afwisselende gezonde recepten om het nog een hele tijd vol te houden.
1 klein minpuntje, havermout, ik hou er niet zo van. Ben er nog niet uit waar ik dat voor kan vervangen.
En ook ik zo willen weten hoe lang ik IF mag doen. Al ga ik er voorlopig nog een hele tijd mee door.
Annemieke
.
Ik eet wel brood en aardappelen en deegwaren maar je kan niet meer veel eten na een paar weken dus het is belangrijk van alles te kunnen eten zoals fruit, groenten , vis of anderen,en noten .De piramide neem ik in gedachten en eet dan het meest groenten sla en mijn warme groentjes .En het lukt.Ik zou het iedereen aanraden want zelf met diëten
ging er bij mij niets af en nu gaat alles prima.
Hallo Oscar,
Wat ben ik blij dat ik jou site bij toeval tegen kwam op internet. Dit is waar ik mijn hele leven naar heb gezocht: een wel onderbouwde manier van kijken naar voeding. Ik ben nu 5 dagen bezig en wat lukt dat prima. Bizar genoeg heb ik geen ENKELE eetbui meer gehad. Terwijl juist dát hetgeen is was mijn gewicht weer opschroeft (na iedere keer weer succesvol afvallen). Ik hoop hiermee mijn gewicht te reduceren én dat nu voor eens en altijd zo te houden.
Ik heb besloten het boek te bestellen voor de lekkere gezonde recepten, top!
Kun je misschien antwoord geven op 2 vraagjes?
1. Als ik om 12.00uur begin te eten maar om 19.00uur stop omdat ik ECHT niks meer wil/hoef, moet ik dan tellen vanaf 19.00uur óf moet ik dan toch pas de dag erop weer om 12.00uur weer starten? M.a.w. mag het ook meer dan 16 uur vasten zijn?
Groetjes, Sandy
Beste Sandy, wat goed van je dat je begonnen bent! Het werkelijke vasten begint op het moment dat je geen calorieën meer binnenkrijgt. Om het jezelf makkelijk te maken zou ik wel proberen vaste tijden aan te houden. Langer vasten is geen enkel probleem. Je kunt ook 18 uur vasten en 6 uur eten. Zie ook het artikel https://happyhealthy.nl/intermittent-fasting/ voor meerdere intermittent fasting varianten.
Beste Oscar,
Ik heb besloten om morgen te beginnen, (waarom wachten tot 1jan als je 31dec kunt beginnen).
Ik heb de afslank bijbel en overweeg de smoothie bijbel erbij te kopen.
Is het een goed idee om 16:8 met de afslank bijbel te combineren?
Groetjes Femke
Beste Femke, super dat je gemotiveerd bent! De Afslank Bijbel kan prima gecombineerd worden met het 16/8 dieet. Je eet dan gewoon je maaltijden in een korter tijdsbestek. Succes!
Hallo,
Ik ben nu 2 dagen bezig met vasten maar lees nu dat ik geen melk mag. Mag ik dat ook niet tijdens de 8 uur dat ik wel mag eten? En waarom niet.
Ook drink ik thee met een beetje honing. Mag dat ook niet of wel tijdens de 8 uur dat ik eet.
Kan ik wel groene thee met een fruitsmaak drinken?
En als laatste, is het heel erg als ik eens een x een dag niet vast . Gooi ik dan alles weer door de war of kan ik dan de dag erna gewoon weer de draad oppakken?
Verder bevalt het me tot nu toe wel. Ik probeer tijdens mijn 8 uur eten ook minder koolhydraten tot me te nemen en laat snoep etc staan .
Moeilijker zal het worden als il mijn koffie zwart moet gaan drinken of mijn thee zonder honing te drinken. Maar als dit echt niet anders kan zal dit op den duur ook wennen.
Groetjes Brigitte
Beste Brigitte, op de momenten dat je mag eten is het geen probleem om melk en honing te nemen. Alleen tijdens het vasten raad ik dit af: door de calorieën die je dan binnenkrijgt wordt het vastenproces onderbroken. Dit geldt ook voor melk in koffie tijdens het vasten. Drink daarom alleen zwarte koffie, water of groene thee zonder suikers als je aan het vasten bent. Een calorievrije zoetje kan geen kwaad.
Hallo , ik ben te donderdag begonnen en het lukt mij goed behalve de kilo’s . Ik ben een1,2 kg aangekomen ? ik eet gezond veel groenten en vis , vlees eet ik bijna nooit en drink zeker 2 L water . Ik zit wel in volledige menopauze en was een 12 kg aangekomen in 2 jaar en nu geopereerd Hysterectomie . Wat doe ik fout ?
Groetjes Marijke
Beste Oskar,
Sinds november ben ik bezig met 16:8 dieet, ik was rond de kerst 5 kg afgevallen, heb me ook met de feestdagen goed aan de eet tijden gehouden, en nog steeds, maar ik val nu niks meer af wat ik ook doe, en ik heb ook veel meer last van honger, het verschild per dag.
Kan je mij een tip geven om toch door te kunnen gaan?
Beste,
Mag je in de 8 u dat je wel mag eten bij 16/8 dan koffie met melk drinken? Ik weet dat het in de 16u enkel koffie zwart mag zijn?
Beste Oskar,
Mag je tijdens je eetperiode wel koffie met wat magere melk erin?
Tijdens de eetperiode is dat helemaal geen probleem. Je belemmert immers het vasten niet. Ook zul je van een beetje magere melk in de koffie niet aankomen. ;)
Beste mag ik in de 16 uur koffie een water drinken of allen in de 8 uur als ik niet vast ?
Ik doe het 8/16 uur vastendieet sinds half oktober vorig jaar en het gaat heel goed, weinig moeite mee en ben inmiddels 5 kilo afgevallen, wat me eerder nooit lukte. Ik ben inmiddels ook met het gewoontedrinken van alcohol gestopt (2 a 3 glazen per dag), ook dat ging heel gemakkelijk.
Wat bij mij gebeurt, en dat zie ik bij niemand anders, is dat ik elke morgen diarree heb, dat duurt tot halverwege de morgen. Ik voel me dus echt niet veel beter. Bovendien slaap ik ook slechter dan voorheen. Is hier een verklaring voor?
Mag je witloofsoep drinken tijdens de 16u?
In witlofsoep zitten 50 kcal per 100 gram. Dus niet verstandig om deze soep te nuttigen tijdens het vasten.
Beste
Mag je ook om de 24 uur gewoon 1 maaltijd nemen? Hoeveel gewichtsverlies in hoeveel tijd zou ik hier kunnen mee bereiken? Ik weeg nu 90 kg.
Alvast dank voor je reactie.
Je bedoelt om de dag vasten? De cijfers variëren van 0,45 tot 0,75 kg gewichtsverlies per week met om de dag vasten in de week (je mag dan 500 kcal nuttigen op een vastendag, hetgeen neerkomt op één maaltijd)
L.S.
Ik heb 6 weken het 8/16 uur dieet gevolgd.
Prima te doen.
Hoe vaak per jaar moet je dit doen?
Of volstaat 1 dag in de week om de veroudering, celvernieuwing, lager cholestrol te bewerken?
Gewichts verlies is voor mij niet het belangrijkste.
.Bedankt
Hey, sinds augustus 2019 doe ik het 20:4 dieet. De eerste maand van 64kg naar 60kg de maand nadien van 60kg naar 59kg. Nadien stabiel tot november ongeveer. Dan weer lichtjes gestegen maar niet op mijn buik. Ondertussen zijn we mei 2020 en schommelt de weegschaal tussen 61kg en 63kg. Onder de 61kg geraak ik niet meer. Ben 1m70 en 50 jaar oud. Kan het dat dit gewoon het gewicht is dat goed is voor mij? Ik vond die 59kg wel zeer aangenaam…Stoppen met een vastendieet kan ik me niet voorstellen, ben het nu zo gewoon om te eten tussen 18u en 22u. Ik snoep wel iets meer in die uren dan in augustus 2019. Kan het echt geen kwaad om zo verder te doen?
Mag je wel gewoon de hele dag drinken? en ook s avonds een borrel? Maar dan uiteraard zonder hapjes erbij?
Water mag je de hele dag drinken. Alcohol bevat calorieën en is dus uit den boze tijdens het vasten.
Hoi,
Mag ik tijdens het vasten magere drink yoghurt met 0% vet?
Sharina
Hallo.
Hoeveel dagen in de week kun je het beste 8 uur dieet doen.
Ik vind het ideale 16 uur niet eten.
Ineke bvd
Je spreekt over zwarte en groene thee. Is kruiden – of vruchtenthee ( bijv. Rooibos ) ook ok tijdens de 16 uren vasten ?
Hoi! Ik wil dit graag proberen, alleen sport ik vaak om 9 uur in de ochtend. Is het niet zo dat mijn lichaam dan reservers uit mijn spieren haalt? En mijn spieren gaan verbranden, omdat de glucose voorraad dan op is? Als ik dan pas om 12 uur ga eten. Is het verstandig om dan iets zonder koolhydraten eet? Magere kwark ofzo, om te zorgen dat mijn spieren niet afbreken ? Groetjes
Hi Fenna, zo snel gaat je lichaam niet spieren verbranden. Geen zorgen. ;) Zorg er gewoon voor dat je tijdens het ‘eetvenster’ goed eet. Ik raad je aan om in de middag meteen te beginnen met een eiwitshake en langzame koolhydraten (groenten, zoete aardappel, havermout, quinoa of zilvervlies rijst). Op die manier krijgen je spieren de voedingstoffen die nodig zijn om te herstellen van de training.
Hi Oscar,
Ruim een week onderweg en het het te wennen. Eerste dagen wat koud en ‘rillerig’ echter is het uitstekend te doen! Wat ik me afvraag: als ik ’s morgens ga sporten (mijn venster is 12u tot 20u) mag je dan ook geen eiwit shake (water en eiwit poeder) nuttigen? Een kort loopje van 5km is wel te doen echter een lange duurloop maakt behoorlijk gammel …….
MvG, Erik
Beste Erik, door het drinken van een eiwitshake breek je het vasten. Dus het antwoord is nee als je het strikt wil doen.
Ik doe dit dieet ook en bevalt prima, maar val nog niet veel af, zou dit kunnen omdat ik mijn homeopathische pillen slik in de 16 uur dat ik eigenlijk niet mag eten???
Mag ik mijn homeopathie geneesmiddelen innemen in de vasttijd??
Hi Oscar,
Sinds twee maanden volg ik het programma en dit bevalt erg goed!
Nou neem ik ‘s morgens altijd 1 magnesium tablet en Spirulina in, en dit doe ik nog steeds. Mag dit wel of onderbreek je hiermee het vasten? Kan ik dit blijven doen of is het beter hiermee te starten om 12u (start van mijn ‘eet-venster’)
MvG Erik
Zolang je calorie-inname voor meer dan 10+ uur onder de 50 calorieën blijft zal je lichaam op een gegeven moment in de vastentoestand komen. Als je het zekere voor het onzekere wilt nemen dan zou ik het toch nemen tijdens je eetvenster.
Mag je gedurende je vasten periode water met een schijfje Citroen drinken?
hai, vraagje, ik neem medicatie op de klok in, ’s morgens om half 7, is dan het vasten onderbroken of is dit geen probleem?
Beste Jolanda,
Dat is een goede vraag die je stelt. Het hangt vooral af van de medicatie die je gebruikt. De bedoeling van vasten is om te voorkomen dat het lichaam zijn energie haalt uit het actieve spijsverteringsproces.
Zolang je calorie-inname voor meer dan 10 uur onder de 50 calorieën blijft zal je lichaam op een gegeven moment in de vastentoestand komen. Normaal gesproken zal een tablet als bijvoorbeeld aspirine nauwelijks calorieën bevatten, zodat het periodiek vasten niet wordt verstoord.
Ten tweede zijn er bepaalde medicijnen die maagklachten op een lege maag kunnen veroorzaken. Let daar dus op als je medicijnen slikt. Neem bij twijfel altijd contact op met je behandelend arts.
Oscar,
Mag ik Pepsi max drinken tijdens het vasten?
Kwestie van de cafeïne als oppepper soms wel goed doet.
Iemand die koffie lust heeft het gemakkelijker dan iemand die geen koffie lust.
Mvg, Lies.
Beste Lies, omdat light frisdrank geen calorieën bevat, is het geen probleem om te drinken terwijl je aan het vasten bent.
Beste Oscar,
Ik vast nu 3 weken, val niet af maar hou me ook niet strikt aan een caloriearme dieet als ik mag eten. De ene dag meer dan de andere. Omdat ik dat de eerste 2 weken wel heb gedaan en 1 kilo aankwam vraag ik mij het volgende af. Nu weeg ik niet meer maar merk dat er geen verandering zit in mijn kilo’s. Ik vast om af te vallen en om de bijkomende gezondheidseffecten. Ik speur het internet af naar de vraag of inname van medicatie het asten stopzet, maar kan nergens een juist antwoord vinden en het meeste gaat over paracetamol…
VRAAG:
Ik ben 41 en gebruik elke ochtend 125 thyrax voor trage schildklier. Dit moet op een vast tijdstip en durf het niet naar de middag te verschuiven…. Kan dit het vasten proces stop zetten?
Hoop dat u mij hierop antwoord kan geven. Dank
Beste A. Donker,
Dat is een goede vraag die je stelt. Het hangt vooral af van de medicatie die je gebruikt.
De bedoeling van vasten is om te voorkomen dat het lichaam zijn energie haalt uit het actieve spijsverteringsproces.
Zolang je calorie-inname voor meer dan 10 uur onder de 50 calorieën blijft zal je lichaam op een gegeven moment in de vastentoestand komen. Normaal gesproken zal een tablet als bijvoorbeeld aspirine nauwelijks calorieën bevatten, zodat het periodiek vasten niet wordt verstoord.
Ten tweede zijn er bepaalde medicijnen die maagklachten op een lege maag kunnen veroorzaken. Let daar dus op als je medicijnen slikt. Neem bij twijfel altijd contact op met je behandelend arts.
kan ik verrs geperst citroensap drinken tijdens de 16 uur vasten ?
Hoi Roos,
Dat is een goede vraag die je stelt. De bedoeling van vasten is om te voorkomen dat het lichaam zijn energie haalt uit het actieve spijsverteringsproces.
Zolang je calorie-inname voor meer dan 10 uur onder de 50 calorieën blijft zal je lichaam op een gegeven moment in de vastentoestand komen. Normaal gesproken zal iets als bijvoorbeeld citroensap nauwelijks calorieën bevatten, zodat het periodiek vasten niet wordt verstoord. Let alleen op eventuele maagklachten dat het zure citroensap op een lege maag kan veroorzaken.
Ik volg het 8 uur dieet. Na 3 weken voel ik me iets lichter worden .ik krijg wel heel veel dorst, drink 5-6 liter water per dag en beetje kriebels op mijn tong. Is dat normaal of ik moet iets veranderen aan mijn dieet?
Hoi Jim,
dat je meer dorst hebt, is op zich niet zo erg en die 5-6 liter water per dag is zeker oké :-) Wat betreft die kriebels op je tong daar heb ik geen idee van… als je toch ongerust hierover bent, kun je misschien best contact opnemen met je huisarts.
Mvg, Tina (klantenservice)
Hoe weet ik hoeveel calorieën ik tot me kan nemen gedurende die 8 uur, zodat ik ook echt ga afvallen?
Beste Vivianne,
Dit kun je berekenen met de BMR calculator, hier vind je meer info hierover: https://happyhealthy.nl/hoeveel-calorieen-per-dag/
Mvg
Ben 4 weken bezig met 8-16.
Resultaat : -2 ons.
Het rare is dat is soms s’ morgens meer weeg dan in de avond.
Ook kan het zomaar voorkomen dat ik in een dag tijd 8 ons aankom.
Ik let op wat ik eet.
Ik eet nu al bijna een half jaar 4 dagen per week 16 uur per dag niet. Hierbij gebeurd het regelmatig dat ik om 22/23 uur nog iets eet en/of drink (meestal als ik in het weekend laat nog een laatste biertje drink eet ik er ook maar meteen wat bij ivm de 16 uur die volgen :-) ).
Het is de eerste 2 maanden even wennen maar daarna gaat het steeds makkelijker en nu is het een standaard patroon en bestaat ontbijten niet meer voor mij. Wel elke ochtend even een steeds korter momentje van trek. Dan maar wat extra water/thee en koffie en voor je het weet is de trek weg en moet ik mij vervolgens na 16 uur dwingen iets te eten. Je hebt gewoon geen trek en het komt regelmatig voor dat ik pas na 18 uur iets eet.
Resultaat bij mij (1,82m) is dat ik voorheen met veel sporten en opletten met eten minimaal op 86kg zat. Nu eet/drink ik gewoon wat ik wil (gezond en ongezond), ik hoef niet na te denken, sport regelmatig (niet meer dan voorheen) probleemloos met een lege maag en zit nu gemiddeld rond de 82/83 kg. En voel mij goed. Wel wil ik binnenkort mijzelf even laten onderzoeken of bloedwaarden, organen etc idd wel gezond zijn en blijven. Maar als dat zo is dan denkm’n ik dat dit gewoon mijn nieuwe eetpatroon blijft. Ik heb de laatste tijd ook het idee dat je je sneller verzadigd voelt. Waardoor je weer minder gaat eten.
Voor mij het makkelijkste dieet dat je kan volgen.
Ik heb geen probleem met het overslaan van het ontbijt, echter ik drink wel (maximaal) 2 cappucino’s in de ochtend met melk dus. Zwarte koffie vind ik echt niet lekker en de behoefte aan koffie is er wel. Is hiermee het hele vasten nutteloos of gaat alles gewoon iets langzamer?
Beste Sandra,
Dat is een goede vraag die je stelt.
De bedoeling van vasten is om te voorkomen dat het lichaam zijn energie haalt uit het actieve spijsverteringsproces.
Zolang je calorie-inname voor meer dan 10 uur onder de 50 calorieën blijft zal je lichaam op een gegeven moment in de vastentoestand komen. Normaal gesproken zal iets als een cappucino (met een heel klein beetje melk en geen suiker) weinig calorieën bevatten, zodat het periodiek vasten niet wordt verstoord.
Hoi Henk, bedankt voor je vraag. Als je nooit sport en je gaat intermittent fasting ook direct combineren met sporten in je vastenperiode dan ga je je zo slecht voelen dat je je direct zult afvragen of intermittent fasting wel iets voor jou is. Als je wel al gewend bent om te sporten en gewend bent om koolhydraatarm te eten dan is het veel makkelijker om in één keer te switchen naar een vrij pittige vorm van intermittent fasting. Om maximaal van intermittent fasting te profiteren kan je op een gegeven moment gaan sporten in je vastenperiode. Een goed moment om dit te gaan doen is als je gewend bent aan het vasten en het sporten. Aan het einde van de vastenperiode sporten is het beste. De hoeveelheid menselijk groeihormoon is dan namelijk het hoogst. Ik hoop dat dit je vraag beantwoord, mvg, team HappyHealthy.
Mag ik medicijnen nemen tijdens mijn 16u vasten of doet dat de maag terug werken ?
Hoi Caroline, je vindt je antwoord in dit artikel: https://happyhealthy.nl/intermittent-fasting-drinken/ Veel leesplezier!
Ben nu 5 weken bezig met 16/8 5kilo afgevallen gaat dat niet te snel ?
Ben 70 en weeg nu 80 kilo
Hallo Loes, gefeliciteerd met je resultaten tot nu toe! Het verliezen van 5 kilo in 5 weken betekent dat je gemiddeld 1 kilo per week bent afgevallen. Over het algemeen wordt een gewichtsverlies van 0,5 tot 1 kilo per week als veilig beschouwd.
Aangezien je 70 jaar bent is het belangrijk extra voorzichtig te zijn. Op oudere leeftijd kan sneller gewichtsverlies leiden tot verlies van spiermassa, wat niet wenselijk is. Aangezien je ‘eetvenster’ beperkt is tot 8 uur, kun je overwegen om grotere porties te nemen tijdens je maaltijden om ervoor te zorgen dat je genoeg calorieën en voedingsstoffen binnenkrijgt.
Als je merkt dat je blijft afvallen en dit niet je intentie is, dan is het raadzaam om het 16/8 dieet te stoppen en een diëtiste raadplegen. Je gezondheid moet altijd voorop staan.
Hoi Oscar,
Afgelopen zaterdag ben ik begonnen met 16:8 methode. Ik lees overal wel verschillende dingen. De één zegt je mag dit maar 7 dagen doen. De andere zegt 3 weken en hier lees ik je kan het voor lange periode doen, zelf als leefstijl toepassen. Het kan dus geen kwaad? Ik vraag mij af als je dit voor altijd doet. Val je dan ook steeds meer af? Of stopt het ergens met afvallen? Mijn andere vraag is. Stel ik doe vasten voor 1 of 3 weken. En ik ga daarna weer over na 3 maaltijden of ik eet een x een bittergarnituur en wijn. Wat gebeurd er dan? Ga ik dan weer veel aankomen? Omdat m’n lichaam gewend is aan weinig calorieën en dan opeens weer veel? Ik schommel namelijk continue met mijn gewicht. Ik val af en kom dan weer aan. En ik wil het juist stabiel houden. Wat raad je dan aan?
Super dat je bent gestart met de 16:8 methode! Ik snap dat het best verwarrend kan zijn met al die verschillende adviezen die je overal leest. De 16:8 methode kan inderdaad als een langdurige levensstijl worden aangenomen. Veel mensen vinden het een duurzame aanpak omdat het relatief flexibel is en gemakkelijker te volgen dan strengere diëten.
Of je blijft afvallen, hangt af van verschillende factoren, zoals je totale calorie-inname, de kwaliteit van de voeding die je consumeert binnen je eetvenster, en je algemene levensstijl. Na verloop van tijd kan je gewichtsverlies stabiliseren omdat je lichaam een nieuw evenwicht bereikt. Dit is een normaal en gezond proces.
Wat betreft je zorgen over het weer aankomen na een periode van vasten: als je terugkeert naar een patroon van drie maaltijden per dag of incidenteel geniet van bijvoorbeeld een bittergarnituur en wijn, kan je gewicht fluctueren. Dit is vooral waar als de totale calorie-inname aanzienlijk hoger is dan wat je lichaam nodig heeft. Maar niet elke calorieverhoging leidt direct tot gewichtstoename, zolang dit maar incidenteel gebeurt.
Om gewichtsschommelingen te voorkomen en je gewicht stabiel te houden, is het belangrijk dat wat je eet ook gezond en vullend is (koolhydraatarm of keto dieet). Dit betekent het kiezen van voedzame voedingsmiddelen die je verzadigen en energie geven. Het is ook belangrijk om actief te blijven en een vorm van fysieke activiteit te vinden die je leuk vindt en regelmatig kunt beoefenen. Het hoeft allemaal niet perfect, als je maar een weg vindt die voor jou werkt. Succes!
Heb toch nog een vraagje over drinken.
Ik neem voor het slapen gaan en bij opstaan 1 mok warme water met theelepel curcuma en 1 citroen.
Doorbreekt dit ook mijn vasten?
Beste Greetje, warm water met een beetje kurkuma en citroensap zal je vasten hoogstwaarschijnlijk niet doorbreken. Het is bijna geen calorieën, dus je vasten blijft intact. Overdrijf het niet natuurlijk. :)